Skip links

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilenler

Dişler neden beyazlığını yitirir?

Diş lekelenmelerinin farklı sebepleri olabilir. Dişin en dış tabakası olan mine tabakasında por adını verdiğimiz çok küçük gözenekler vardır. Yediğimiz her türlü gıda, içtiğimiz her türlü içecek bu gözeneklerin içerisine yerleşir. Bu durum zamanla mine tabakasının renkleşmesine ve daha koyu bir renk almasına neden olur. Gün içerisinde sıkça sigara, kahve, çay tüketimi dişlerde zamanla renklenmeye yol açar. Bunun nedeni bu gıdaların içerisindeki renklendirici maddelerin mine içerisindeki gözeneklere yapışmasıdır.

Bununla beraber çocuk yaşlarda kullanılan bazı ilaç grupları veya suların içerisindeki florür miktarları da dişlerde renklenmenin nedenlerinden biridir.

Yaşlanma da dişlerin rengini kaybetmesinin diğer nedenlerinden biridir. Yaş aldıkça mine yüzeyindeki gözenekler genişler, çatlar ve renklenmeye başlar. Bu durum dişlerin daha kolay renkleşmesine ve lekelenmesine yol açabilir.

Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir?

Diş renginin istenilen beyazlıkta olmamasından dolayı dişlerde meydana gelen renklenmelerin diş hekimi kontrolünde mine yüzeyine çeşitli beyazlatma ajanları(jel) uygulayarak uzaklaştırılıp diş renginin açılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Diş Beyazlatma işlemi süreci nasıl ilerler?

Diş beyazlatma diş hekimleri tarafından klinik ortamında yapılan yaklaşık 1 saat süren ve lazer ışığı altında gerçekleşen bir tedavi yöntemidir. Genellikle tek seansta uygulanır. Etki süresi kişinin ağız bakımıyla değişmekle beraber 6 ay ile 1 yıl arasındadır. İçerisinde koyu renk barındıran gıdalar sıkça tüketildiğinde, ağız hijyenine yeterli özen gösterilmediği durumlarda daha kısa sürelerde dişler yeniden renklenebilir.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Zararları var mıdır?

Diş Beyazlatma tedavisi diş hekimi kontrolünde, doğru lazer ışığı ve beyazlatma jelleri altında uygun süre aralıklarında yapıldığında zararı olmayan bir tedavi yöntemidir.

Diş Beyazlatma Tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler?

Beyazlatma sonrasında şarap, dut, vişne, sigara, kahve ve çay gibi dişin minesinde renklenmeye neden olabilecek gıdaların sıkça tüketilmemesi ve kişinin ağız hijyenine mutlaka dikkat etmesi ve 6 ayda 1 kez diş taşı temizliklerini de ihmal etmemesi gerekir.