Skip links

Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş ve diş etleri, kişilerin sağlıkları ve dış görünüşleri bakımından önemli uzuvlar arasında yer almaktadır. Sağlıklı ve estetik bir şekilde görünmeleri adına oldukça özen gösterilmektedir. Zira dişler genellikle her zaman ön plandadır.

Ancak yeteri kadar diş bakımı yapılmazsa özellikle diş eti rahatsızlıkları başlayabilir. Böyle durumlarda ise diş etlerine bazı müdahaleler yapılması gerekebilir. Uzman diş hekimlerimiz kişinin diş eti problemine uygun bir çözüm bulunmaya çalışır. Yapılan bu işleme ise diş eti estetiği adı verilir.

Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş eti bölümünde sorun yaşayan kişiler için bir tedavi yöntemi olan diş eti estetiği sıkça tercih edilen bir tedavidir. Genellikle diş etinde meydana gelen asimetrik bozukluklar, dişi kapatması ya da yukarı doğru çekilmesi, diş etlerinin farklı renk tonlarına sahip olması ve yoğun olması gibi sorunlara çözüm olarak diş eti estetiği tedavisi kullanılmaktadır.

Diş etinde oluşan sorunlar kişinin sosyal hayatında olumsuzluklara neden olabileceği gibi sağlığında da çeşitli problemlere sebebiyet verebilir. Bu sebeple son zamanlarda diş eti estetiği son zamanlarda sıkça tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama yapılmadan önce uzman hekimlerimizin hastayı muayene etmesi, incelemesi ve uygulayacağı tedavi yöntemine karar vermesi gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Diş Eti Estetiği Yapılır?

Her bir diş tanesinin diş eti seviyesinin standart, farklı bir yeri ve bir şekli vardır. Bu standart şekiller bozulduğunda ise ağız estetiği bozulabilir. Konuşma sırasında ve ya gülerken aşırı derece gözüken diş etleri sorunu (gummy smile) estetik görünümü kötü yönde etkileyebilir. Bu tarz sorunlar lazerler ile genel olarak tek seansta, dikişsiz ve kanamasız bir şekilde çözülmektedir.

Diş Eti Estetiği Tedavisi

Diş eti estetiği, lokal anestezi altında genel olarak lazer ile diş eti kesimi ve ya diş eti şekillendirilmesi yapılarak kişinin diş boyları uzatılabilir. Bu sayede gummy smile adı verilen diş eti görünürlüğü azaltılır veya diş etlerinde ki seviyeleme düzeltilerek asimetriler sorunu giderilir.

Diş etleri çok şiş ve kızarık ise uygulama öncesinde subgingival küretaj ile uyuşturma işlemi uygulanır. Gülüş estetiği hastalarda, yaş sınırlaması olmayan ancak diş eti ve diş yapısı tedaviye uygun görülen her hastaya yapılabilir

Diş Eti Estetiği İyileşme Süresi

Kişinin yaşamış olduğu diş eti sorununa göre, diş eti estetiği gerçekleştirilir. Uzman doktorlarımız kişinin problemine ve ağız yapısına uygun olan en iyi tedavi yöntemini uygular. Genellikle lokal anestezi ile birlikte yapılmasından dolayı kişi hiçbir sızı ya da ağrı hissetmez. Bu nedenle insanlar rahatlıkla diş eti estetiği yaptırabilmektedir.

Bunun yanı sıra tedavi lazer ile yapılabilir. Yine kanama olmadan 15 dakika süren bir lazer işlemi ile tedavi gerçekleştirilebilir. Diş eti estetiği iyileşme süreci ise hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte 10 ile 14 günde tamamlanması planlanır.

Diş Eti Estetiği Avantajları

Diş etlerinde estetik problem yaşayan kişiler yaşadıkları problemlere karşılık diş eti estetiği yaptırabilir. Bu tedavinin ise hastalara birçok avantajı bulunmaktadır. Diş eti estetiği tedavisi avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Diş etlerinde meydana gelen kanama ve yaralanma sorunları ortadan kalkmaktadır.
  • Diş eti dokuları eskisine göre daha sağlıklı hale gelir.
  • Estetik kaygılar azalır ve kişi kendine sosyal ortamda daha fazla güvenerek iletişim kurmaya devam eder.
  • Dişler olması gerektiği gibi dizilir.
  • ​​​​​Tedavi sonrasında diş eti iltihaplanması gibi sorunlar kesinlikle yaşanmaz.
  • Bu tedavinin en önemli avantajlarından biri hızlı iyileşmesidir. Uygulama yapıldıktan sonra hasta 10- 14 gün içerisinde önceki hayatına dönüş sağlayabilir.