Skip links

Dişler Neden Sararır?

Dişler, gün içinde yediğimiz ve içtiğimiz yiyecekler ve içecekler nedeniyle sarabilir. Ayrıca, sigara içmek, aşırı alkol tüketmek ve diş fırçası kullanmamak da dişlerin sararmasına neden olabilir.

Dişlerdeki sararma, dişlerin yüzeyinde oluşan plak ve tartar nedeniyle oluşur. Plak, ağızda oluşan bakterilerin ve yiyecek atıklarının birikmesinden oluşur. Tartar ise, plakta oluşan bakterilerin dişte birikmesi sonucunda oluşur. Bu iki faktör, dişlerin rengini değiştirerek sararmasına neden olur.

Dişleri beyazlatmak için, diş hekimlerinden profesyonel bir diş beyazlatma tedavisi alabilirsiniz. Bu tedavi, dişlerdeki plak ve tartarı temizlerken, dişlerin rengini açar. Ayrıca, evde kullanabileceğiniz diş beyazlatma ürünleri de mevcuttur. Ancak, en iyi sonucu almak için bize ulaşarak diş beyazlatma işlemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Son olarak, dişlerin sararmasını önlemek için düzenli olarak diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diş hekiminize düzenli olarak muayene olmak önemlidir. Ayrıca, sigara içmek ve aşırı alkol tüketmekten kaçınmak da dişlerinizi koruyan önemli adımlardandır.