Skip links

Protez Diş Nedir?

Protez dişler; çok çeşitli diş rahatsızlıkları sonucunda hasar gören ya da kaybedilen sağlıklı dişlerin yerine kişiye özel olarak yapılan medikal ve suni yapılardır. Diş kayıpları sonrası dişler işlevini yerine getiremez duruma gelmektedirler. Bu durumun rehabilite edilmesi için protezler kullanılmaktadır.

Bir Diş Protezinde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Diş protezi yapımında en önemli faktör eski sağlıklı dişin yerine geçecek protez dişin işlevi tam olarak yerine getirmesidir. Protez, hangi diş veya dişlerin yerine geçecekse o dişin; öğütme, koparma veya çiğneme faaliyetini sağlaması gerekmektedir. Diş protezi yapımındaki bir diğer önemli faktör protez dişin dış görünüşüdür.

Protez hastanın diğer sağlıklı dişleri ile aynı renk tonuna sahip olmalıdır. Bu durumun çözümü adına protez dişler için renk seçenekleri bulunmaktadır. Renk uyumsuzluğu olması durumunda hastanın dişlerinde estetik açıdan uyumsuzluk yaşanacaktır. avangartclinic.com firması sizler için sağlıklı estetik diş protezleri açısından en iyi seçenektir.

Diş Protezi Çeşitleri

İki tip diş protezi türü bulunmaktadır. Bunlar hareketli ve sabit diş protez uygulamalarıdır.

Sabit Diş Protez Uygulaması

Bu uygulamalar hasta tarafından kesinlikle çıkarılmayan medikal bir yapıştırıcı ile sabitlenmiş diş protezlerinden oluşmaktadır. Sabit diş protezinin uygulanması için en uygun vakalar iki sağlam dişin ortasında bulunan diş eksikliğidir. İşlem öncelikle eksik dişin iki yan tarafındaki dişlerin oyulması ile başlanır. bu dişler kaplama dişin yapıştırılması için küçültülür. Daha sonra ölçü alma işlemine geçilir.

Ardından iki kaplama ve ortadaki eksik dişi içeren diş protezi medikal güçlü bir yapıştırıcı ile hastanın ağzına sabitlenir. Hasta yıllarca sorunsuz bir biçimde kullanıma devam eder. Protezin uzun süre kullanılması amacı ile altı ayda bir diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir.

Sabit protezler sağlıklı dişlerde olduğu gibi fırçalanarak diş macunu ile temizlenmektedir. Ancak proteze uygun fırça ve diş macunları kullanılmalıdır. Sabit diş protezlerinde şuan sıklıkla iki tip kullanılmaktadır. Bunlar; laminate veneer ve zirkonyum kaplamadır.

Laminate Veneer

Bu tedavi biçimi en çok ön dişlerindeki görünümden rahatsız olan kişilerde diş hekimlerinin tercih ettiği bir yoldur. Laminate veneer en çok kullanıldığı sağlık durumları;

– Seyrek ya da aralık dişler

– Renk tonu kaybı yaşayanlar

– Aşınmış diş hasarları

– Çarpmış ya da kırılmış ön dişler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tedavi mutlaka 18 yaşından büyük olan kişilere uygulanır. İşlem sonrasında gece plağı kullanımı önerilir. Kuru yemiş veya esneyen gıdaların yenmesine dikkat edilmelidir. Dişler özel diş macunu ve diş fırçaları ile her gün fırçalanmalı ayrıca diş araları diş ipi ile temizlenmelidir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum beyaz renk olan bir element olup son yıllarda diş uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Laminenin aksine her diş grubunda kullanılabilir. Zirkonyumun özellikle kullanıldığı sağlık durumları:

– Diş köprüleri

– İmplant sonrası kaplama

– Gülüş tasarımı

– Diş ayrıklığı

– Çürük dişlerin restarasyonu

Zirkonyum çok sağlam bir elementtir. Çatlama kırılma kesinlikle yapmamaktadır. Asitli gıdalar (limon, portakal, mandalina, sirke, turunç) karşısında aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Halk arasında hava alma olarak isimlendirilen oksitlenmeye karşı çok dayanıklıdır. Bu element yarı saydamdır ve ışığı geçirmektedir. Bu durumdan dolayı sağlıklı diş ile protez diş tam bir uyum içerisinde yer almaktadır.

Hareketli Diş Protez Uygulaması

Hareketli diş protez uygulamaları hasta tarafından çıkarılıp takılabilen protezlerdir. Bu hareketli yapı hasta konforu açısından büyük bir avantajdır. Bu uygulamalar hastanın sağlıklı dişlerinin ya hiç olmadığı ya da destek oluşturacak kadar sağlıklı dişin bulunmadığı durumlarda kullanılır. Bu çalıma esnasında yine de var olan dişlerden destek alınmaktadır. Bu protez uygulaması dört çeşittir.

İmplant Diş Protezleri

İmplant sağlıklı dişin hastada hiç bulunmadığı durumlarda hastanın çene kemiğine enjekte edilen metal bir destek yapısını içerir. Bu destek yapının üzerine yapılan protezler bu çeşidi oluşturur. Bu protez tipi hastanın konuşmasını yemek yemesini ve estetik açıdan duruşunu iyileştirir.

İmmediat Protezler

Latince bir kelime olan immediat aslında geçici demektir. Adından da anlaşılacağı üzere bu protezler geçici protezlerdir. Sağlıklı dişlerin çekilmesi sonucu hasta bir boşluk ve rahatsızlık hissi hissetmektedir. Kalıcı protezler takılana kadar immediat protezler takılır.

Parsiyel Protez Dişler

Sağlıklı eski dişlerin bir bölünün eksik olduğu durumlarda kullanılan kancalı protezlerdir. Bu protez tipinin kancalı kısmı çok iyi bir biçimde gizlenmektedir. Yine hasta istediği zaman bu protezi çıkartarak temizliği yapabilir.

Tam Protezler

Bu protez tipleri hastanın ağzında hiç doğal diş bulunmadığında başvurulan bir uygulamadır. Tek parça halinde yapılabildiği gibi alt ve üst çene ayrı olarak ta yapılabilir. İnsan iskelet sistemine göre üst çene sabit alt çene ise hareketli bir yapıya sahiptir. Bu durumdan dolayı üst protezin yapımı daha kısa sürmektedir. Alt hareketli çene protezi daha uzun bir sürede yapılabilir. Bu tip protezlerin temizliği için özel solisyonlar bulunmaktadır.